Czech Online Expo na blog.jpg

V pátek a sobotu probíhal v pražských Holešovicích největší český veletrh pro eshopaře a markeťáky - Czech On-line Expo 2019. Na akci se v průběhu dvou dnů představilo několik desítek odborníků na PPC, SEO, sociální sítě, copywriting, e-mailing a další odvětví online marketingu. Naše marketingové oddělení samozřejmě nemohlo chybět a nyní Vám přinášíme výběr toho nejzajímavějšího, co na konferenci zaznělo.

Panelová diskuse lídrů mezi zbožovými srovnávači

Jedna z úvodních konferencí se týkala diskuse mezi českými zástupci “zbožáků” v Česku. Ačkoliv se jednotliví řečníci snažili navodit pocit, že v prostředí českých srovnávačů panuje skvělá atmosféra bez mráčků, následná debata vyzněla opačně. Heureka i Zboží dlouhodobě pociťují stagnaci, zatímco využívání Google Nákupů roste strmě vzhůru. Google je však v tomto případě stále pod očekávám vůči situaci v zahraničí, kde se zbožáky těší mnohem menší popularitě. Situaci si lídři vysvětlují náturou českých zákazníků, kteří se v celém nákupu rádi “hnípou”. V debatě zazněla zajímavá statistika ohledně počtu eshopů na osobu. Česko patří v tomto ohledu ke světové špičce. Aktuálně je jich u nás okolo 40 000.

Pokročilé optimalizace a nastavení shopping kampaní

Další, o poznání odbornější prezentace, se týkala  pokročilé segmentace shopping kampaní pro Sklik i Google Nákupy. Jakub Kašparů postupně odkrýval své tipy pro strukturu pomocí cenových hladin, strukturu založenou na marži a které věci vzít v úvahu ještě před návrhem samotné struktury. Za nás jedna z nejpřínosnějších prezentací, odměněná zaslouženým potleskem.

Jakou display kampaní začít, když už vyhledávání nestačí?

Radek Hudák, bývalý marketing manager Slevomatu a nyní Shoptetu, zveřejnil výsledky dotazníků a interních statistik uživatelů Shoptetu, ze kterých vyplynulo, že přibližně 60% všech eshopů využívá možností Facebooku, zatímco Instagram pouhých 9%. Radek se dále rozpovídal o horší efektivitě display reklamy vůči search kampaním, nicméně přínos “obsahovky”, zejména z Facebooku, je neodiskutovatelný. Svá slova podpořil několika grafy sledujícími skokový nárůst přímých návštěv pouze díky vlivu FB display kampaní. Google Display Network (obsahovka Googlu) se v grafech projevila také, ale s lehce horšími výsledky.

Jak na efektivní influencer marketing?

Z našeho pohledu nejžádanější přednáška obou dnů se týkala influencer marketingu. K prasknutí nabitý sál pozorně poslouchal Petera Vargu z platformy Lafluence, který sdílel své zkušenosti se stovkami influencer kampaní. Podle Petera jsou u nás a na Slovensku influenceři stále populárnější a čím dál více firem již při plánování marketingového rozpočtu zvažuje tuto možnost. Zajímavé byly také přibližné ceny za spolupráci. Menší influencer s podporou cca 10 000 fanoušků si v průměru řekne o 2 000 Kč. Pro influencera se 100 000 fanoušky si připravte až 20 000 Kč. Kromě počtu followerů by však značky měly sledovat i průměrný dosah a proklikovost příspěvků. Obě metriky mohou zásadně zahýbat s efektivnosti vaší kampaně.

Facebook skupiny pro B2B a B2C segment

O možnostech využití Facebookových skupin se v zajímavé přednášce rozpovídala Martina Vejvodová. V case study společnosti NAFIGATE Cosmetics ukázala, jak firma díky pocitu sounáležitosti, důrazu na city a odbornost, propašovala hodnoty své značky mezi několik stovek aktivních kosmetiček, které pak velmi ochotně využívaly produkty Nafigate.

Video Content Manual

Zuzana Fuxová, novinářka, PRistka a dlouholetý člen Slevomatu, vysvětlovala důvody proč a jak vlastně natáčet firemní videa. Potvrdili jsme si, že lidé jsou v zásadě líní číst, videa vzbuzují emoce, zvyšují důvěryhodnost a Facebook i Google je milují! A to až tak, že jim dají přednost před ostatním obsahem. Slevomatu se osvědčilo točit videa na 90 vteřin, využívat dynamický střih a HLAVNĚ - nešetřit si nejlepší záběry až na konec. Právě naopak, to nejlepší musíte ukázat během prvních vteřin, jinak ztrácíte pozornost diváků.

Jak uspět jako firma na YouTube?

Nikol Šimarová si připravila prezentaci, jak natočit úspěšné firemní video pro YouTube. Podle Nikol je důležité vsadit na vtip, vyhledávat populární témata, nebát se spolupráce s jinou značkou a inspirovat se u YouTuberů. Mezi nejpopulárnější formáty patří FAQ, návody / postupy, recenze (rozbalovačky) produktů a práce s ambasadorem. V případě představení produktů se nejdříve zaměřit na přínos pro diváka a teprve až na konci videa podněcovat k nákupu.

A to je vše! … tedy téměř. Část know-how necháváme pro naše klienty a další část najdete v následujících blogových článcích. Celkově konferenci hodnotíme velmi kladně a až na drobné nedostatky musíme organizátory pochválit za skvělý výběr témat i řečníků. Úroveň Czech On-line Expo byla opravdu vysoko!

David Illek
Marketing Manager