Věříme, že v tématice GDPR jste už zkušení a ostřílení. Ale i přesto jsme se rozhodli znovu zaměřit na jedno důležité téma - správce vs. zpracovatel osobních údajů. Jen pro jistotu.

Pokud víte, zda spadáte do kategorie správce nebo zpracovatele osobních údajů, máte ten hlavní předpoklad pro zajištění souladu s GDPR. V těchto dvou pojmech je totiž velmi podstatný rozdíl. A jestli s přehledem víte, jak na tom jste, pak je třeba vše zdokumentovat. Konečnou odpovědnost za zajištění výkonu práv subjektů údajů a právní odpovědnost totiž v konečném důsledku vždy nese správce.

Nejčastěji mezi dvěmi organizacemi zpracovávajícími osobní údaje mohou nastat následující tři vztahy:

Správce versus zpracovatel osobních údajů

Společní správci osobních údajů

Příklad z praxe: Najmete si společnost pořádající zážitkové akce. Tato firma zorganizuje dotovaný seskok padákem. V tomto případě je zapotřebí ošetřit nakládání s osobními údaji.

Oddělení správci údajů

Příkladem z praxe může být například situace, kdy má zaměstnavatel poskytovatele penzijního připojištění pro své zaměstnance.

Dostali jste se při zpracovávání osobních údajů do situace, kdy jste si nebyli jistí, zda jste na straně správce, nebo zpracovatele osobních údajů? Neváhejte se na nás obrátit, rádi s vámi vše probereme.