2019-05-10 server.jpg

V dnešní době nastává boom virtuálních privátních serverů (VPS). Používáme je například jako vzdálenou plochu pro práci s různým ekonomickým a kancelářským softwarem. Jaké jsou ale jejich hlavní výhody? A v jakém momentě bychom si měli takový virtuální server pořídit? Více v dnešním článku.

Jsou velkou výhodou pro uživatele, kteří chtějí server ve vlastní správě a nepotřebují výkon vlastního fyzického serveru. Virtuální servery jsou skvělou volbou pro provoz služeb a aplikací, které vyžadují nepřetržitý přístup k internetu s vlastní IP adresou.

Co je to virtuální server?

Virtuální servery využíváme k úspoře drahé kapacity fyzických serverů. Na jednom fyzickém totiž může běžet několik virtuálních serverů. Ty se pak dělí o výpočetní výkon procesoru, kapacitu paměti a disků. Málo která aplikace totiž využívá stoprocentně výkon hardware po celou dobu provozu. Virtuální servery jsou velmi rozšířenou, hospodárnou a zároveň bezpečnou variantou. A navíc máte svá data k dispozici také při cestování nebo připojení ze vzdálené plochy. Spousta uživatelů je využívá například pro práci s účetním softwarem, který je běžně určený pro Windows, z počítačů Apple Mac. Virtuální server také umožňuje dělat tzv. “snapshoty” - snímky běžícího operačního systému, což vám umožňuje otestovat třeba aktualizaci operačního systému bez nutnosti omezit návštěvníky vašeho webu nebo způsobit nefunkčnost.

Virtuální servery se dělí do dvou kategorií: VPS (virtuální privátní server) a VMS (virtuální managed server).

Kdy zvolit VPS?

Balíček VPS obsahuje pouze předinstalovaný základ operačního systému, který si sami zvolíte při objednávce. Na výběr máte z Windows a celé řady Linuxových distribucí. Ale veškeré další kroky si pak musíte zajistit sami. Navíc musíte dbát na řádné zabezpečení serveru před zneužitím. Na internetu probíhají robotické útoky, které jsou schopné získat přístup k serveru v časovém horizontu pár hodin. Naši odborníci doporučují používat silné heslo (případně nepoužívat heslo, ale pouze klíče) a zabezpečit přístup k nastavení serveru proti konkrétním IP adresám pomocí brány firewall.

Pohodlnější alternativa

Pokud potřebujete virtuální server, ale bojíte se označení „private”, svěřte své trable do rukou některého z poskytovatelů internetového hostingu. V tom případě už nebude jednat o službu VPS (virtuální privátní server), ale o VMS (virtualní managed server). Poskytovatel na sebe vezme všechny úkony spojené s provozem soukromého serveru a vy se tak už nemusíte o nic starat.

„Největší poptávka je po virtuálních managed serverech. Ty běží na Ubuntu, spravujeme je my a jsou určeny zejména pro webové vývojáře, kteří chtějí mít bez starostí připravené prostředí pro deploy webových aplikací na jednom místě i s možností individuální konfigurace serveru. Na rozdíl od klasického hostingu tam jsou k dispozici i další služby jako SSH přístup, verzovací systém GIT a podobně,” vysvětluje IT specialista Tomáš Hála výhody VMS. Velkou část uživatelů VMS tvoří zákazníci, kteří poptávají službu pronájmu kapacity serveru pro internetové stránky a své internetové aplikace.

Proč nestačí webhosting?

Klasický webhosting sdílí výkon serveru, na kterém běží váš web, s dalšími webovými aplikacemi. Jinými slovy, pokud jiný web bude mít zrovna špičku v návštěvnosti, špatné nastavení nebo bude pod útokem, ovlivní to i váš web. Je to v podstatě jen služba, kterou si pronajímáte vlastní místo na Internetu například pro provoz vlastních www stránek.

 

Článek jsme věnovali hlavně využití virtuálních serverů pro firmy, ale samozřejmě si je můžete pořídit také domů. Budete tak mít svá data vždy k dispozici, ať už budete cestovat, připojovat se pomocí vzdálené plochy nebo sdílet své soubory s dalšími uživateli. Ať už budete používat virtuální server doma nebo v práci, vždy dbejte na řádné zabezpečení. A pokud si nebudete při výběru vědět rady, doporučujeme obrátit se na odborníky. Ať o svá data nepřijdete!