24. 8. 2021 vydala společnost Google oznámení, ve kterém informovala o změnách týkajících se vyhledávacího algoritmu. Pro mnoho marketérů tak vznikla poměrně nepříjemná situace. Výsledkem poslední aktualizace je totiž změna titulků (Title Tags) ve výsledcích vyhledávání. Co pro vás tato změna může znamenat? A jaký vliv bude mít na vaše podnikání?

Ještě donedávna měli lidé tvořící obsah na internetu absolutní kontrolu nad tím, jak se budou titulky ve vyhledávači od Google zobrazovat. K dispozici měli určitý limit znaků, který se při překročení zobrazil třemi tečkami. Poslední aktualizace Googlu však přišla s tím, že si při nevyhovujícím titulku poradí sama.

Titulek neboli Title Tags

Titulek stránky patří k nejdůležitějším faktorům v hodnocení stránky. Zobrazuje se na otevřené kartě prohlížeče a ve výsledku vyhledávání ve vyhledávači. Díky tomu může poměrně zásadním způsobem ovlivnit míru prokliku, tzv. CTR.

Proč titulku věnovat pozornost:

Důvod změny algoritmu

Nový systém generuje Title Tags podle toho, co stránka obsahuje. Mezi jeho přednosti rovněž patří rychlá adaptace, což znamená, že pokud uděláte změny, roboti stránku znovu zaindexují.

Hlavní důvody, proč se mění algoritmus:

Čím bude váš dosavadní titulek nahrazen?

Vytvářet či nevytvářet vlastní titulky?

Společnost Google potvrdila, že i nadále by měli majitelé webových stránek Title Tags vytvářet. Ostatně 87 % titulků je v dnešní době vyplněno správně. Pokud totiž dodržíte instrukce pro správný Title, vyhnete se přepisu.

Zároveň je nutné zmínit, že autorské titulky budou mít vždy lepší míru prokliku, než ty, které vybere algoritmus.

Jak poznám, které titulky algoritmus nahradil?

Nejrychlejší cesta, jak najít stránky, do kterých Google algoritmus zasáhl, je přes Google site:(název domény).cz. V tomto odkazu vám Google zobrazí veškeré stránky, které má daná doména indexované a vy si můžete pohodlně projít titulky a popisky.